Návrat do minulosti: Jednorázový foťák opět v kurzu?
Návrat jednorázových foťáků
V dnešní době, kdy všichni fotí na mobil, se docela překvapivě vrací jednorazový foťák. Je to fakt zajímavý, že zrovna mladý lidi si ho tak oblíbili. A víte proč?
Za prvý je to kvůli tomu retro looku, kterej ty fotky maj. Prostě vypadaj úplně jinak než z mobilu nebo digitálu. Maj takový to specifický zrno a barvy, který prostě digitálně neuděláš. A přesně tahle nedokonalost a nostalgická atmosféra lidi prostě bere.
Další věc je, že je to děsně jednoduchý. Jednorazovej foťák je přesně to, co říká jeho název - použiješ ho jednou a hotovo. Koupíš, nacvakáš fotky a neřešíš nic dalšího. Žádný nastavování, žádný funkce, prostě jen cvakneš a jedeš. V době, kdy je všechno tak složitý, je tohle fakt osvěžující.
No a pak je tu ta věc s překvapením. U fotek z mobilu vidíš hned, co jsi vyfotil, ale u filmu musíš čekat, až ti ho vyvolaj. Je to takový napínavý, co z toho vlastně vyleze. Takovej ten moment překvapení už dneska moc nezažiješ.
Princip a fungování
Jednorazový foťák je vlastně docela hustá věc, i když to na první pohled nevypadá. Je to taková plastová krabička, co fotí, a lidi si ji oblíbili, protože je levná a nemusíš nad ničím přemejšlet. Jak to celý funguje? Ten foťák má v sobě docela chytře vymyšlenej systém. Nejdůležitější je ta plastová čočka, co je napevno nastavená tak, aby fotila všechno od metru dál. Nemusíš nic ostřit ani nastavovat, prostě namíříš a cvakneš. Když zmáčkneš to tlačítko na vršku, otevře se taková malá dvířka uvnitř foťáku a pustí dovnitř světlo. To světlo pak dopadne na film, kterej je uvnitř - je to takovej speciální materiál, co reaguje na světlo. Když pak doneseš foťák do fotolabu, oni z toho udělají negativ a z něj pak normální fotky. I když to vypadá jako úplně primitivní věcička, ve skutečnosti funguje na stejným principu jako ty drahý profi foťáky, jen je to všechno zjednodušený na maximum.
Analogový zážitek v digitální době
V dnešní době, kdy každej cvaká na mobil a všechno hned šupne na sociální sítě, může jednorázovej foťák vypadat jako přežitek. Ale tyhle retro mašinky se fakt vrací do módy, a není to jen kvůli nostalgii. Jednorázovej foťák, kterej prostě po vyčerpání filmu zahodíš, má totiž něco, co v digitálu prostě nenajdeš - je to fakt old school zážitek. Na rozdíl od fotek z mobilu, který můžeš upravovat donekonečna, s jednorázákem máš jen jeden pokus a hotovo. A právě proto je to tak super. Když máš omezenej počet fotek, fakt si rozmyslíš, co vyfotíš. A ty fotky jsou pak mnohem opravdovější, bez všech těch přiblblých filtrů, a právě proto jsou tak cenný. Není proto divu, že i mladý lidi začínají objevovat, jak je super fotit na tyhle foťáky a užívat si focení bez stresu z dokonalosti.
Výhody jednorázových foťáků
Ty jednorázový foťáky jsou teď zase mega v kurzu. Je to prostě super jednoduchý - nemusíš nic nastavovat, prostě cvakneš a hotovo. Proto jsou tak skvělý třeba pro děcka nebo když jdeš někam pařit a nechceš si vzít drahej foťák. Jsou fakt odolný, můžeš je klidně hodit do batohu a nic se jim nestane, zvládnou i vodu nebo písek na pláži. Fotky z nich mají takovej ten cool retro look, kterej teď všichni chtěj. A nemusíš se pak hrabat v žádnejch úpravách - prostě je necháš vyvolat a máš super vzpomínky rovnou v ruce.
Funkce | Jednorázový fotoaparát | Digitální fotoaparát |
---|---|---|
Cena | cca 300 - 500 Kč | cca 2 000 Kč a více |
Počet snímků | 27-39 (závisí na typu) | Neomezeně (závisí na paměťové kartě) |
Možnost prohlížení snímků před vyvoláním | Ne | Ano |
Nevýhody a omezení
Ten jednorazovej foťák je sice fajn na to, že je s nim všechno jasný, ale má to i svoje mouchy. Hlavně ty fotky nejsou žádná sláva, když to porovnáš s normálním foťákem. Je to tím, že má dost mizernej objektiv a nemůžeš si tam nic moc nastavit. A co je fakt vopruz - když se ti fotka nepovede, nemáš šanci ji smazat a zkusit to znovu. Takže kolikrát zbytečně vystřílíš film, kterýho tam stejně moc není. A když ho dofoťáš, musíš celej krám odnýst do fotolabu a ještě za to zaplatit. Dneska, kdy má každej digitál a vidí fotky hned, jsou tyhle jednorazový foťáky spíš taková retro prdlina pro speciální případy.
Oblíbené modely a značky
Jednorázovej foťák byl totální hit v devadesátkách a furt má něco do sebe, když potřebuješ rychle fotit. I když už jich není tolik jako dřív, pořád můžeš sehnat pár značek, co stojí za to. Největší klasika je určitě Fujifilm QuickSnap, kterej je vlastně takovej symbol jednorázovejch foťáků. Je super spolehlivej a mega jednoduchej na použití, takže s ním zvládne fotit fakt každej, třeba na párty nebo na výletě. Pak je tu Kodak FunSaver, kterej dává fakt hustý barvy a něco vydrží. Jestli chceš něco speciálního, mrkni na Lomography Simple Use Camera, kterej má různý filtry a dá se s ním vyblbnout. Záleží jen na tobě, co ti sedne a na co to chceš použít. Hlavně koukej na to, jakej film je v tom foťáku, aby ti to sedělo na světlo a dal ti fotky, jaký chceš.
Tipy pro focení s jednorázovým foťákem
Ty starý dobrý jednorázovky jsou zase v kurzu a fakt stojí za to! Je to super způsob, jak si užít focení postaru. Aby ti ale fotky fakt vyšly parádně, je dobrý držet se pár fíglů. Hlavně koukej, ať máš dost světla - nejlíp se fotí venku nebo někde, kde to pěkně svítí. V přítmí to prostě nefunguje. Musíš jít s foťákem pěkně blízko k tomu, co fotíš, protože přiblížení na týhle mašince není žádná sláva. Neboj se to trochu rozhýbat a zkoušet různý úhly - právě tyhle vylomeniny dělaj fotky z jednorázovky tak jedinečný. A pamatuj, že každej záběr se počítá, tak si to pořádně užij a neřeš to moc!
Vývoj filmu a možnosti tisku
Hele, jednorazový foťáky, co byly mega populární v devadesátkách, se teď zase vrací do módy. Mladý lidi na nich ujíždí, protože jsou super jednoduchý a fotky z nich mají takový specifický retro look, což je fakt něco jinýho než digitál. Jak se vyvíjel film do těhle foťáků, šlo to stejnou cestou jako normální foťáky. Většinou se tam používá kinofilm s citlivostí ISO 400, kterej docela dobře zvládá i horší světlo. Co se týče vyvolávání, je to úplně to samý jako u normálních kinofilmů. Když dofoťáš, prostě hodíš celej foťák do fotolabu, oni ti film vyvolaj a udělaj fotky. Můžeš si vybrat, jak velký je chceš mít - od normální velikosti 10x15, až po větší. Některý fotoservisy ti dokonce můžou dát fotky i v digitální podobě, takže si je můžeš hodit do počítače nebo na sociálky.
Jednorázový foťák, to je jako letní láska. Intenzivní, plná barev a neopakovatelná. A stejně jako vzpomínky na ni, i ty fotky časem vyblednou.
Hana Dvořáková
Cena a dostupnost
Jednorazový foťák se v poslední době zase docela vrací do módy. Kolik za něj dáš? No, záleží na tom, kolik fotek zvládne a jaký film má uvnitř. Většinou tě vyjde někde mezi dvěma a šesti stovkama. Ty levnější mají film tak na 27 fotek, u těch dražších nacpeš do filmu až 39 snímků. V některých foto krámech můžeš narazit i na černobílé foťáky nebo vodotěsné verze, ale ty tě vyjdou trochu víc. Sehnat jednorazovej foťák dneska není žádnej problém. Prodávají je v elektru, v drogerce a často i v supermarketu, hlavně když začne sezóna dovolených. Jestli radši nakupuješ po netu, máš na výběr spoustu eshopů - ať už jsou to speciálky na foťáky nebo běžný obchoďáky s elektronikou a všemožnejma věcma.
Ekologické aspekty a recyklace
Ty jednorázový foťáky sice můžou někomu připadat jako fajn retro věc, ale fakt dělaj docela bordel v přírodě. Je v nich namíchanej plast s baterkou a filmem, takže když je chceš recyklovat, máš s tím docela problém. Většina jich skončí někde na skládce, kde se z nich roky a roky uvolňujou různý svinstva do okolí. Mnohem lepší je pořídit si normální digitál - můžeš ho používat furt dokola a fotky máš hned v počítači nebo mobilu. Když už si ale ten jednorázovej foťák koupíš, hoď ho pak aspoň do speciálního sběru, kde z něj něco zachrání. Každá taková malá věc se počítá, a když můžeš vybrat něco, co míň škodí, tak proč ne, že jo.
Publikováno: 20. 01. 2025
Kategorie: technologie